2026. április 24.-én (pénteken) a pályaorientációs nap keretében ellátogattunk a budapesti Dreher sörgyárba. Kedvesen fogadtak, és megkínáltak minket hideg, ízesített, alkoholmentes söritallal. Miközben iszogattunk, a 13.A osztállyal együtt egy érdekes, egy órás előadás keretében megismerkedhettünk a gyárral. A hostessek egy apró ajándékkal is megleptek minket, melyet egy notesz és egy golyóstoll testesített meg.
Az előadás során levetített prezentációból többek között megtudhattuk azt, hogy a Kőbányai sörből fogy a legtöbb a boltok polcain, vagy azt, hogy Magyarországon 64%-ban a dobozos sörök iránt érdeklődnek a vásárlók. Ezen felül a gyár logisztikai életéről, és a további terveiről is kaptunk tájékoztatást.
Ezt követően egy túrán vettünk részt. Láthatósági mellényben szigorú útvonalat kellett követnünk, ugyanis a gyár területén számtalan kamion és targonca is megfordul. Túránk során megtekinthettük Dreher Antal sörfőző mester hagyatékát. Megtudtuk, hogy a gyár több hektáros területén Kolodko Mihály szobrászművész két alkotása is megtalálható, továbbá megfoghattuk például a komlópelletet és a kukoricagrízt is, melyeket a sör alapanyagaiként felhasználnak. Egy, a hagyományok tiszteletben tartása miatt létrejött kézműves műhelyt is láthattunk, ahol az ANTL nevű sört készítik, mely ital Budapesten és környékén limitált mennyiségben már egyre több vendéglátóhelyen elérhető.
Érdekes plakátok hirdették a sör készítésének a lépésit, és néhány korabeli sörkészítő eszközt is kiállítottak. A sörfőzés hatalmas, tekintélyt parancsoló üstjei évente több millió hektoliter sört állítanak elő, és azt is megtudtuk, hogy az erjesztőkádakat zárt tartályok váltották fel a hatékonyabb gyártás érdekében. Sajnos a palackozóüzembe nem léphettünk be, így ezt a gyártási fázist csak elbeszélés formájában ismerhettük meg.
Összeségében egy kellemes, bő két órát töltöttünk a gyár területén. A látottak és hallottak szakmai tudásunkat bővítették.